چرا حروف روی کیبورد به صورت الفبایی چیده نشدند؟!

به جوهر آغشته، اثری بر روی کاغذ ایجاد میشد. ولی اگر تایپیست با سرعت زیاد تایپ میکرد بعضی مواقع این میله های آهنی به هم گیر میکردن و باعث از کار افتادن دستگاه تایپ میشد. برای همین شولز برای اینکه بتونه از درگیر شدن این میله ها با هم جلوگیری کنه و در واقع بتونه تاخیری تو کار تایپیست برای پیدا کردن حروف ایجاد کنه، 6 سال وقت گذاشت تا بتونه بهینه ترین حالت چینش حروف رو برای جلوگیری از گیر کردن میله های رابط در سال 1878 پیدا کنه.

سپس همین سیستم QWERTY وارد کامپیوترهای معمولی شد، چون احتمالا هزینه ی آموزش مجدد تایپیست ها زیاد میشد و مردم عادی نیز به این چینش عادت کرده بودن.
البته QWERTY تنها سیستم موجود برای چینش کیبورد نیست. سیستم های دیگه ای نظیر Dvorak و Colemak هم وجود داره.
سیستم Dvorak در سال 1936 توسط فردی به همین اسم طراحی شد. هدف وی از طراحی افزایش سرعت تایپ با نزدیک هم آوردن حروفی بود که بیشترین کاربرد را توی زبان انگلیسی داشتن. به طوری که حدود 70 درصد متن تایپی توسط ردیف وسطی انجام میشه در نتیجه اتگشتان مسافت کمتری رو طی میکنن و این باعث افزایش سرعت تایپ میشه. اگه علاقه دارید که این سیستم تایپ رو امتحان کنید میتونید با رفتن به قسمت تنظیمات زبان و Layout، چینش Dvorak رو اضافه کنید و همچنین از این آموزش برای حرفه ای شدن استفاده کنید !

سیستم Colemak هم با مبنا قرار دادن سیستم QWERTY و تعویض تعدادی از حروف سعی در کارآمد تر کردن تایپ با افزایش حروف اصلی در خط وسط داشت. نحوه ی چینش این سیستم رو میتونید در اینجا ببینید.
ضمنا میدونستین بزرگترین کلمه ای که میشه تنها با استفاده از حروف یک ردیف کیبورد نوشت کلمه Type Writer یا همون ماشین تحریره !

/ 21 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
قصه گوی شهر

سلام دوست عزیز ممنون از لطفت شما هم وبلاگ پر محتوا و جالبی داری شما با افتخار لینک شدید. لطفا مرا با نام قصّه گوی شهر به آدرس www.niaz.dde.ir لینک کن. باز هم به من هم سر بزن و نظر بده. موفق باشید [گل][قلب][چشمک][لبخند][چشمک][قلب][گل]

پرنیان

سلام مرسی از لطفتون. لینکتون کردم.فقط امیدوارم بازم حاضر باشم توی این وبلاگم کار کنم.[گل]

مهسا

سلام نه متاستفانه من تو فیس بوک نیستم.[ناراحت]

جوکر مومن

آقا شکسته نفسی کردی علمکی که چه عرض کنم سوژر علمی است این وبلاگ شما

رنگین کمان

سلام دوست عزیزممنون که سرزدی الان میلینکمت بازم بیا[گل]

dirty man

[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

مهدی ملقب به قدیمی

نگاه به چشمهاي آرام و خسته من نكن، اين چشم يك دنيا اشك در آن است! نگاه به چهره پريشان من نكن، اين چهره، عاشق چهره توست! دوستت دارم چون كه تو اولين و آخرين معشوق من هستي! دوستت دارم چون زماني كه دفتر عشق را مي گشايي و ميخواني با خواندن نوشته هايم اشك از چشمانت سرازير مي شود. دوستت دارم چون از زندگي و دنيا گذشته‌اي تا با من بماني.[گل]

یه نفر

سلام دوست عزیز وبلاگ شما هم عالیه!!!!! من شما رو لینک کردم و منتظر لینک شدنم هستم[چشمک] عکس باران http://aksbaran.persianblog.ir/ راستی اگه بازم سربزنی خوشحال میشم[گل]

9M4

سلام من شمارو لینک کردم شما هم بیا و منو لینک کن.http://www.9m4.persianblog.ir/

جوکر مومن

سلام لینک شدی! ای بامادور ای شکر پنیر لیقوان ای گیتار کوک ای تربچه نقلی ای ممد!